ŞEFTALİ MARMELATI

Şeftali marmelatı hazırlanırken;
1 kg. şeftali ezmesi, 750-900 gram şeker, 1 limon suyu veya 1 gram limon tuzu kullanılır.
Olgun şeftalilerden yapılır. Marmelat yaparken önce şeftaliler yıkanır. İkiye bölünerek çekirdekleri çıkarılır. Çok olgun olanlar doğrudan doğruya kevgire konularak ezmesi yapılır. Biraz sert olan şeftalileri kevgirden ve ezme makinasından kolay geçmesi için yumuşayıncaya kadar 1 kilogram şeftaliye 0,5-1 bardak su ilave edilerek kaynatılır. Sonra kevgirden geçirilerek ezmesi elde edilir.

Şeftali ezmesi pişirme tenceresine konur. Kuvvetli ateşte ısıtılırken şeker parti parti ilave edilir. Pişirmenin sonuna doğru limon suyu veya limon tuzu ilave edilerek ateşten indirilir. Sıcakken temiz ve kuru kaplara doldurulur.
MARMELAT NASIL YAPILIR?

Marmelat yaparken meyvelerin öncelikle yıkanması ve çekirdeklerinin çıkarılması gereklidir. Daha sonra meyvelerin etli kısımları ezme haline getirilir. Ancak ayva veya elma gibi meyvelerin etleri yumuşak olmadığından kolayca ezilmez. Bu tür meyvelerin bir miktar su ile kaynatılması gereklidir. Haşlanıp yumuşatılan meyveler kevgirden veya ezme makinasından geçirerek püre haline getirebilirsiniz. Kayısı, şeftali gibi yumuşak olan meyveler ise direk olarak kevgirden veya ezme makinasından geçirilebilir. Kuru meyvelerden marmelat yapılacaksa meyvelerin 8-10 saat su içinde ıslatılması ve yumuşayıncaya kadar haşlanması gerekir. Daha sonra ezme haline getirirsiniz.

Marmelat yapımında kullanılacak olan tencerelerin yayvan ve geniş olmasını öneririz. Önceden tartılmış meyve ezmesine belirlenen miktarda şeker ilave edilir. Şeker ezmeye en az iki seferde konulmalıdır. Böylece şekerin iyi karışması ve erimesini sağlamış olursunuz. Şeker ilave edilen ezme sürekli karıştırılarak pişirilir. Karıştırmaya gereken önem verilmezse marmelatın dibi tutabilir.

Bir kilogram meyve ezmesine konulacak şeker miktarı 500 ile 1000 gr. arasındadır. Bu miktar meyvenin cinsine ve olgunluğuna göre değişebilir. Şeftali gibi tatlı meyvelerde şeker az kullanılırken; portakal, limon, greyfurt gibi ekşi meyvelerde kullanılan şeker miktarı artırılmalıdır.

MARMELATIN KIVAMI NASIL BELİRLENİR?

Pratik bir yöntem ile marmelatın pişip pişmediği anlayabilirsiniz. Marmelattan bir miktar tabağa koyup soğumasını bekleyin, soğuduktan sonra marmaletın içinde durduğu tabak sağa sola yatırıldığında marmelat akmıyorsa olmuş demektir. Aynı işlem kaşıkla da yapılabilir, marmelat parçalar halinde kaşıktan akıyorsa pişmiştir.
Marmelatlarda reçele göre daha az şeker kullanıldığı için şekerlenme olmaz.

    MARMELAT NASIL MUHAFAZA EDİLMELİDİR?
  • Ambalaj olarak cam kavanoz, teneke ve plastik kaplar kullanılabilirsiniz.
  • Marmelatı temiz ve kuru kaplara sıcak olarak doldurun. Hava almayacak şekilde kapattıktan sonra ters çevrip bırakın.
  • Marmelat saklama kaplarınızı rutubetsiz ve havadar yerlerde saklamalısınız